Darmowa dostawa od 30,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozbić buty?

2019-03-17
Jak rozbić buty?

Z wielu powód każdy z nas może stanąć przed pytaniem jak rozbić buty? Z różnych powodów. Czasem okazuje się, że kupiliśmy buty z pozoru wygodne ale po rozchodzeniu okazuje się, że za bardzo odbierają z przodu lub z tyłu a nie mamy możliwości oddania lub wymienienia butów. Albo stoimy przed problemem, kiedy wymarzone buty na które właśnie patrzę dostępne są w ostatnim, nie w 100% odpowiednim dla mnie rozmiarze. Pytanie jak rozbić buty, czy to skórzane czy lakierowane, staje się zasadne. Oto kilka wskazówek jak zaradzić temu problemowi.

Jak rozbić buty sprayem do butów?

Istnieją na rynku firmy specjalizujące się w produkcji chemicznych specyfików do rozbijania obuwia. Stosowanie takiego sprayu ogranicza się do opryskania takim preparatem miejsca które powoduje obtarcie lub miejsca w bucie które chcemy rozbić. Preparaty są skuteczne do materiałów bardziej podatnych na rozbicie lub w do stosowania w miejscach gdzie materiał w bucie jest delikatniejszy. Uważajcie podczas spryskiwania butów takimi sprayami i unikajcie kontaktu preparatu ze skórą.

Jak rozbić ciasne buty prawidłami?

Teoretycznie najprostszy sposób na rozbicie butów, jeżeli chcemy je „wydłużyć” lub rozbić buty w palcach. Kupując prawidła zwróćcie uwagę, by były wykonane z drewna i miały regulacje długości. Rozbijanie butów prawidłami sprowadza się do wsadzenia ich do butów tak, by pod wpływem czasu odkształciła się cholewka z przodu buta zwiększając miejsce na palce. Niestety jest to długotrwała, ale skuteczna metoda rozbijania obuwia

Rozbijanie butów poprzez rozchodzenie

Najbardziej znanym sposobem na rozbicie butów jest po prostu ich rozchodzenie. Pod wpływem chodzenia, wąskie buty zaczynają się odkształcać tak, by dopasować się do Twojej stop. Jest to jednak sposób bolesny, często więc osoby które stosują ten sposób na rozbicie nowych butów robią to chodząc po domu, najczęściej zakładając dodatkowo grubsze skarpety żeby zwiększyć nacisk na cholewkę. Sposób skuteczny jeżeli chodzi o obuwie skórzane, niestety nie sprawdza się w butach ze sztywną cholewką z innych materiałów.

Rozbijanie nowych butów para wodną

Jest to skuteczny, ale ryzykowny sposób na rozbicie butów. Polega on na umieszczeniu butów nad źródłem pary wodnej (para wodna z gotującej się wody lub czajnika) wewnętrzną stroną tak, by para wnikała wewnątrz buta. Dzięki ciepłemu i wilgotnemu powietrzu buty będą bardziej podatne na rozciąganie. Po takim zabiegu należy buty założyć, najlepiej z grubszą skarpetą i wykorzystując ich podatność na rozciąganie, chodzić jak najwięcej. Zabieg można powtarzać do kilka godzin. Uważajcie jednak podczas stosowania tego sposobu na rozbicie butów skórzanych. Może to spowodować odbarwienia.

Jak rozbić buty wsadzając je do zamrażarki?

To bardzo skuteczny sposób dzięki którym jesteście w stanie rozbić buty sportowe, ze skóry czy tworzywa sztycznego. Na czym polega? Ten sposób wykorzystuje zjawisko fizyczne, kiedy to zamarzająca woda zwiększa swoją objętość. Jak więc rozbić buty lodem? Najpierw wsadź do butów worek z wodą ( ale szczelnie zamknięty ! ) a następnie umieść buty w zamrażarce. Pozwól wodzie zamarznąć i po 1 dniu wyciągnij obuwie  i lód ze środka. Dzięki temu, że woda zamarzając zwiększy swoją objętość cholewka także się rozciągnie.

Jak rozbić buty?

Rozbicie butów poprzez namaczanie

Jest to wariacja na temat metody z parą wodną. W tej metodzie chodzi o to, by nawilżyć wewnętrzną stronę cholewki jednocześnie wywierając na nią nacisk. Jak rozbić buty poprzez namoczenie? Weź 2 lub 3 pary skarpet i zamocz jedną z nich. Następnie suchą parę nałóż na stopy, nakładając potem mokrą parę skarpet. Włóż stopy do butów i mocno zawiąż. Następnie musisz chodzić jak najwięcej. Dzięki temu, że buty namokną to staną się bardziej elastyczne a dodatkowy nacisk wywołany grubymi skarpetami spowoduje, że cholewka zacznie się odkształcać w miejscu największych ucisków. W ten sposób rozbijesz ciasne buty

Suszarka pomoże rozbić za ciasne buty

Podobna zasada działania rozbijania za ciasnych butów na szerokość czy podłóżnie to dmuchanie na buty ciepłym powietrzem z suszarki. Jest bardzo skuteczny do rozbijania butów ze skóry naturalnej bez obawy zniszczenia butów. Należy nałożyć na stopy grubą skarpetę i wsadzić do buta. Następnie ocieplać buty suszarką przez kilka minut. Potem poczekać, z wsadzonymi do butów stopami aż buty wystygną. Gorące powietrze pomoże rozbić materiał na zasadzie podobnej jak woda. Jeżeli w trakcie ocieplania butów będziesz intensywnie poruszała palcami w środku to skutecznie przyspieszysz i wzmocnisz efekt całego procesu.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1568 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Szybko,sprawnie
2024-07-16
Zamówienie zrealizowane bardzo szybko.Sandałki zgodne rozmiarowo, bardzo lekkie i nawet ładniejsze niż na zdjęciu.
pixel